Ferezje

Uwaga! Dział ten życzy sobie szczególnej uwagi! Wszystko o ubraniach, broni, wyposażeniu itp.

Ferezje

Postprzez Bartec » 17 cze 2013, o 12:23

Temat już kiedyś wałkowany, ale może warto jeszcze raz go przemyśleć: pętlice(szamerunki) na rękawach w ferezjach. Były czy też nie?



Nie znalazłem w:

Rolka sztokholmska 1605 r

Obrazek

Rycina z książki "Hetman" Bartosza Paprockiego przedstawiająca hajduków z roku 1578 r

Obrazek

Tablica głuchowska 1620 r

Obrazek

"Polski hajduk" - rycina z książki Michaela Heidenreich'a pt. "Heraldic Album" z 1601-12.

Obrazek

Dowódca piechoty typu polsko węgierskiego z obrazu Kapitulacja Szeina pod Smoleńskiem 1634r Muzeum w Kórniku

Obrazek

z dzieła Abrahama van Bootha, Journael van de Legatie in Jaren 1627 en 1628. Amsterdam 1632 r

Obrazek



A teraz gdzie znalazłem:

Hajduk za czasów Jana III Sobieskiego - rycina francuska, jeśli dobrze pamiętam to rok 1682.

Obrazek

Pasterz, obraz flamandzkiego malarza Goveart'a Flinck'a połowa XVII w

Obrazek

Poszukam i wrzucę coś jeszcze, w tej chwili wychodzi na to że w latach 30 XVII(wcześniej również) w na ferezjach piechoty polskiej nie uświadczymy pętlic.
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 509
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: Ferezje

Postprzez semen » 19 cze 2013, o 05:28

Na freha toczy się dość zciekła dyskusja o ferezjach. Potwierdza się powoli, że w I połowie XVII w. pętlic i szamerunków na rękawach nie było. POnadto ferezje nie miały żadnych kołnierzy. Nawet tak małych jak u nas.
No cóż. Następne ferezje będą już uwzględniały najnowsze ustalenia.
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: Ferezje

Postprzez Bartec » 19 cze 2013, o 10:01

Kołnierze też?

Na rycinach które wyżej przedstawiłem to stwierdzenie się nie do końca potwierdza.
-na rycinie Bartosza Paprockiego hajducy ewidentnie mają kołnierze(takie rociarskie)
- Na tablicy głuchowskiej kołnierza nie ma
- rycina Michaela Heidenreich'a kołnierze są(dobrze widać to na 3-cim piechurze od końca)
- obraz Szeina kołnierzy nie ma
- na rycinie Abrahama van Bootha widoczny jest kołnierz żupana(ferezja ie ma)
- Hajduk za czasów Sobieskiego - jest

Na podstawie przedstawionych prze zemnie źródeł nie można tego jednoznacznie stwierdzić (3 do 3)

I dalej:

Piechota z rolki - kołnierza przy ferezji brak.

Obrazek

Dowódca nie ma, a zwykli szeregowi posiadają. Zastanawiam się tylko czy nie są przedstawieni w samych żupanach :?:

Obrazek
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 509
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: Ferezje

Postprzez Bartec » 21 cze 2013, o 09:20

Link do wspomnianej dyskusji, Semen drąży temat ;)

http://www.freha.pl/index.php?showtopic=4454&st=100

Wnioski z tych dwóch tematów:

- Ferezje piechociarskie w 1-szej połowie XVII w nie miały szamerunków na rękawach. Więc proponuję się ich pozbyć
- na początku XVII w nie było kutasików/pomponów przy szamerunkach( u nas tylko ja i Radek posiadamy, myślę że nie będzie problemem ich odpruć)

Co na takie zmiany reszta chorągwi?
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 509
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: Ferezje

Postprzez semen » 21 cze 2013, o 11:20

Poczekajmy na zakończenie debaty na Freha. Ale ogólnie jestem za Twoimi postulatami. Tylko tak fajnie wyglądaliście z Radkiem. Szczególnie jak biegaliście to wam te frędzelki i kutasiki komicznie podskakiwały.
Ja z kolei będę musiał odpruć guzy i szamerunki z rękawów ferezji - a tak ładnie pobrzękiwałem
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: Ferezje

Postprzez Bartec » 21 cze 2013, o 13:17

Już się tak nie rozczulaj :P Bawiąc się w reko dążymy do jak najwierniejszego odwzorowania historii ;)
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 509
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: Ferezje

Postprzez semen » 8 lip 2013, o 07:57

Proszę przyjrzyjcie sie informacjom pod tym linkiem:
https://docs.google.com/file/d/0B4tmTsp ... h3Yjg/edit
Jest to efekt kilkmiesięcznej dyskusji na freha o deliach/ferezjach
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: Ferezje

Postprzez Bartec » 8 lip 2013, o 20:39

Sledzilem temeat na biezaco, kawal dobrej roboty zostalo zrobione. Po zapoznaniu sie z tematem, widac co jest nie tak w naszym okryciu wierzchnim;)
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 509
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: Ferezje

Postprzez semen » 9 lip 2013, o 18:58

Krój ok. Tylko bym sie nie zapędzał z tymi dwoma warstwami sukna (wierzch i podszewka)
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: Ferezje

Postprzez MIREK-0707 » 7 sty 2014, o 08:36

Rękawy w naszych ferezjach są za krótkie. Będę szył nowe dłuższe o jakieś 20 cm i wtedy to przecięcie na końcu na sens :geek:
MIREK-0707
 
Posty: 61
Dołączył(a): 14 lis 2012, o 16:10

Następna strona

Powrót do Rekonstrukcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron