namioty

Uwaga! Dział ten życzy sobie szczególnej uwagi! Wszystko o ubraniach, broni, wyposażeniu itp.

namioty

Postprzez semen » 21 mar 2013, o 09:00

Do wątku o namiotach z frehy:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic ... 0&start=60
Tekst Radka Sikory:
"Dzięki Andrzejowi Rakowiczowi, który z Archiwum w Poznaniu pozyskał zdjęcia dzieła "Renowacja powtórna sztuk krawieckich - - 1747 wystawiona." [Statut cechowy 1581 i przerysowane sztuki mistrzowskie od 1628], mogę się z Wami podzielić wykrojem namiotu polskiego z 1628 roku. Na rysunku zachowałem układ i treść napisów. Poprawiłem tylko "puł" na "pół" i dopisałem, co to za "koły". Jak widać, namiot był dwumasztowy, co potwierdza nasze dotychczasowe ustalenia. Namioty rozpinano na centralnych masztach, a ściany i dach zwisały sobie rozpięte na odciągach. Jak można przeczytać na załączonym rysunku, namiot miał być wykonany z cwelichu. Poniżej definicja tego materiału ze "Słownika ubiorów" Ireny Turnau:
Cwelich ? tkanina lniana, konopna, później bawełniana lub z połączeń tych surowców, o splocie skośnym lub wielorządkowym. Wyrabiana od XIV w. w miastach Śląska i Małopolski, droższa od drelichu, używana na bieliznę, pościel, tanią odzież i pasy.
p.s
W tym dziele są jeszcze 2 inne rysunki namiotów. Gdy je przerysuję, to nie omieszkam ich tu również zamieścić. "

Ode mnie dodam że są już zamieszczone 3 rysunki tych namiotów ale nie umiem ich wkleić :oops:
Jak ktos umie to niech wklei. Proszę.
semen
 
Posty: 1118
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: namioty

Postprzez Przeml » 24 mar 2013, o 14:15

Wklejam obrazki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Przeml
Administrator
 
Posty: 16
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 09:39
Lokalizacja: Gdynia

Re: namioty

Postprzez Arek Zgutka » 24 mar 2013, o 15:36

Z tym że dla prostych żołnierzy to namioty raczej trójkątne, dwuosobowe a nie pawilony. Są stosunkowo tanie (więc nie wymagają wielkich zrzutek i nie ma spin), łatwo się rozstawiają, a taka aleja małych trójkątów (np. z różnych grup) daje naprawdę fajny klimat obozu wojskowego. Namioty były nawet ujęte w jakimś dokumencie z epoki, poszukam.

namioty.jpg
namioty.jpg (196.96 KiB) Przeglądane 22915 razy
Arek Zgutka
 

Re: namioty

Postprzez semen » 25 mar 2013, o 06:11

No właśnie Arku mamy kilka takich małych "trójkątów"
semen
 
Posty: 1118
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: namioty

Postprzez Bartec » 19 cze 2013, o 09:30

Przerzucając ze starego forum(mój post):

Typ namioty obowiązującego w chorągwi :D


''Obrazek

Obrazek

Obszycia i szwy:

Obrazek

Obrazek


Dane techniczne i produkcyjne:

Długość: 2.65m
Szerokość: 1.6m
Wysokość: 1.3m
Zużyty materiał: 8 mb (ok 11 m²)
Rodzaj materiału: len o gramaturze 406g/m²
Koszt materiałów: ok 300zł(len - 36zł/mb)
Czas produkcji: 2 tygodnie(razem ok. 15 godzin)
Omasztowanie składa się jak z resztą widać z 3 części(2maszty pionowe i 1 maszt poziomy), namiot jest szpilkowany 8 kutymi śledziami.
Do namiotu spokojnie się zmieszczą 2 osoby z caaaałym ekwipunkiem

Jako ciekawostkę mogę dodać, że ostatnio samodzielnie rozłożyłem go w 8 minut.''


Wnioski po roku użytkowania:
- polecam grubszy len o gramaturze 600g/m²
- Namiot można uszyć w krótszym czasie kosztem dokładności szwów, jednak to nie odbija się w żaden sposób na użytkowaniu.
- po napici się wody przez len(podczas deszczu) namiot potrafi się złożyć :lol: Problem ten eliminuje przesmarowanie namioty olejem lnianym
- optymalnie jest wykonać po 4 odciągi na stronę(nie tak jak na zdjęciu 3)

I służę radą przy szyciu :)
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 542
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: namioty

Postprzez cjasiu » 19 cze 2013, o 13:10

Przy obecnym stanie osobowym potrzebujemy jeszcze dwa takie namioty . Andrzej - Tomek Marek-Kulas czy jakaś inna kombinacja . Trzeba to będzie rozpracować podczas najbliższej zimy .
Avatar użytkownika
cjasiu
 
Posty: 1762
Dołączył(a): 5 paź 2012, o 20:41
Lokalizacja: Rumia

Re: namioty

Postprzez semen » 20 cze 2013, o 05:21

Tomek i ja będziemy wspólnie szyć namiot zimą. Zatem na wiosnę przybędzie kolejny.
Mieliśmy szyć ubiegłej zimy ale fundusze zostały zużyte na inne słuszne cele- żupany, arkebuz
semen
 
Posty: 1118
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: namioty

Postprzez Bartec » 25 sie 2013, o 08:48

W dniu wczorajszym z Radziem i Januszem wykuliśmy 12 śledzi(i kilka innych rzeczy) długich na ok 18 cm i o średnicy 7-8mm

Obrazek
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 542
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: namioty

Postprzez Bartec » 16 wrz 2013, o 15:39

Kilka moich notatek dla ułatwienia sprawy :)

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 542
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: namioty

Postprzez Bartec » 25 wrz 2013, o 11:52

Ręcznie dratwą.
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 542
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Następna strona

Powrót do Rekonstrukcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron