guzy

Uwaga! Dział ten życzy sobie szczególnej uwagi! Wszystko o ubraniach, broni, wyposażeniu itp.

Re: guzy

Postprzez Stilgaru » 22 kwi 2014, o 16:12

Stilgaru
 

Re: guzy

Postprzez semen » 22 kwi 2014, o 19:27

No jest trochę ikonografii, ale przy wyborze guów do naszych ferezji/delii powinniśmy mieć na uwadze m.in.:
a) mają być to guzy do delii/ferezji a nie do żupanów
b) odpowiednia wielkość guzów, czyli długość przynajmniej 2,5 cm (tak to wygląda w opisach i na obrazach)
c) guziki chyba odpadają - póki co nie widziałem ich przy deliach/ferezjach (no ja mam duże okrągłe wzorowane na wykopkach z Anglii :oops: )
d) zamiast kilku guzów może być jeden naprawdę ozdobny i duży przy szyi tzw. czapraga
e) na początek zamiast guzów mogą być metalowe haftki (historyczne i tanie), a potem zawsze można wymienić na odpowiednie guzy
f) jeśli to możliwe szukajmy źródeł na Prusy Królewskie, Gdańsk i okolice - ale z tym trudno będzie

Moim zdaniem guzy owszem mogą być proste i tanie ale wcale nie muszą:
1) W interesujących nas czasach strój był swoistą lokatą kapitału. Mieszczanie, rzemieslnicy (złote i srebrne guzy nosili szewcy w Warszawie), nawet chłopi nosili się bogato (bywały nawet pasy srebrne - Wielkopolska). Wystarczy poczytać spisy inwentarzy czy pamietniki. Jest nawet kilka opisów szlachty pomstującej "na chamów którzy się bogato noszą". To nie uboga Szwecja, spustoszone Niemcy, czy nawet biedniejsze regiony Rzeczypospolitej (np. Mazowsze) tylko bogate Prusy Królewskie i Gdańsk- najbogatsze miasto Rzeczypospolitej i jedno z najbogatszych miast ówczesnego świata. A guzy były tym czym można było wyróżnić się, nawet zapłacić rachunek.
2) Hajduk - żołnierz zaciężnej piechoty, prywatnej chorągwi Pana Wojewody to nie byle ciura obozowy, marynarz, czy chłopski piechur rekrutowany z królewszczyzn. Owszem biednie to i mógł wyglądać jak wracał z przegranej wyprawy, albo jak w kości przegrał. Przypominam, że w Prusach Królewskich (inaczej niż w innych regionach kraju) rekrutacja do piechoty nie stanowiła problemu. Tu nie było mas drobnej szlachty niechetnej do pieszej służby.
3) Pamietajcie, że żołd płacony prywatnym chorągwiom był dużo wyższy (z tego co pamietam) niż płacony chorągwiom kwarcianym, no i był płacony regularnie.
4) Trzy pokolenia Wejherów "grało pierwsze skrzypce" w Prusach Królewskich oraz byli najbliższymi i zaufanymi ludźmi królów (od Zygmunta Augusta do Jana Kazimierza). I trudno przypuszczać aby nie dbali o odpowiedni wygląd własnych prywatnych chorągwi.

Zatem cynowy/brązowy/mosiężny guz z emaliowanym/szklanym oczkiem to żaden wypas, raczej poziom nisko-średni.
Oczywiście to tylko moje prywatne zdanie w temacie guzów.
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: guzy

Postprzez cjasiu » 22 kwi 2014, o 20:28

Andrzej masz rację z tymi guzami , jeno potrzeby u nas duże a żołdu płacić nie chcą i trzeba opracować coś naprawdę taniego i historycznego jak kogoś stać to niech srebrne albo i złote guzy nosi , a na razie trza zrobić dla chłopów jakieś tanie które w razie potrzeby na kule przelać będzie można . Może to jest dobry temat na Integrację 2014 ?
Avatar użytkownika
cjasiu
 
Posty: 1486
Dołączył(a): 5 paź 2012, o 20:41
Lokalizacja: Rumia

Re: guzy

Postprzez Bartec » 22 kwi 2014, o 21:25

Semen mało konkretnych faktów historycznych i trochę za dużo wlanych wniosków w punktach 1-4 :P Wiesz, jakieś zdjęcie znaleziska, wyciąg z inwentarzu czy coś takiego na poparcie ;)

Mamy pewność co do 2 rodzaju guzów które nosiła piechota polska: ołowiane(nie mogę znaleźć źródła w którym to było :x ) i srebrne są we wjeździe posłów do Paryża(1645r.).
Za nim szło piechoty 30 w żupanach czerwonych sukiennych, w katankach, w deliach tegoż sukna i maści, które sobie na ramiona powrzucali, u każdey deliyi po 8 srebrnych guzów, za magierką nożyki srebrne, na lewem ramieniu muszkiet, a w prawey ręce siekierka; wszyscy wygoleni po polsku.


Zatem cynowy/brązowy/mosiężny guz z emaliowanym/szklanym oczkiem to żaden wypas, raczej poziom nisko-średni.

Mierzyłbym właśnie w ten poziom, a nawet nisko-nisko-ołowiany :P

Dzięki Stilgar, teraz dziala.
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 509
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: guzy

Postprzez semen » 24 kwi 2014, o 05:15

Mam troche źródeł o guzach. Ale nie umiem wrzucic zdjęć na forum :oops:
A opisów poszukam i zamieszcze. Ale mam wrażenie, że już to robiłem
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: guzy

Postprzez Bartec » 24 kwi 2014, o 17:12

Jak masz jeszcze jakieś materiały, oprócz tych które zamieszczałeś w temacie to prześlij je mi albo Januszowi na maila, umieścimy to na forum.
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 509
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia


Re: guzy

Postprzez Bartec » 1 maja 2014, o 21:08

http://www.antik1941.ru/new_catalog/?mode=descr&cat_id=71&item_id=21540 - tylko nie wiem czy wszystkie XVII wieczne, niech się wypowie ktoś kto pamięta zeszły ustrój polityczny :D
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 509
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: guzy

Postprzez semen » 2 maja 2014, o 18:29

Z mojej szczątkowej znajomości rosyjskiego:

Gładkie bez rysunków (rytowań?) i zdobień- XI wiek
Ażurowe z rysunkami i zdobieniami - XVII-XVIII w
Ze szkliwieniem (emalią?) białą i niebieską - XVI i XVII wiek
TYle że foty są czarno-białe :lol:
Poza tym guzy są raczej do żupanów
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: guzy

Postprzez Bartec » 2 maja 2014, o 20:52

Zdecydowanie do żupanów, wrzuciłem je raczej jako ciekawostkę
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 509
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rekonstrukcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron