wełna na nowe żupany

Uwaga! Dział ten życzy sobie szczególnej uwagi! Wszystko o ubraniach, broni, wyposażeniu itp.

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez semen » 24 sty 2013, o 07:10

No i ok.
Teraz znowu prośba do Darka.
Wspominałeś, że wiesz kto wykonuje ultraśne kolorowe sznureczki do obszywania żupanów. Jakbyś poszukał namiary do tej osoby to byłbym wdzięczny.
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez semen » 25 sty 2013, o 06:32

Dzięki Darku, wysłałem do tej pani zapytanie.
Jak otrzymam odpowiedź to dam znać na forum
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez semen » 25 sty 2013, o 10:13

Dostałem odpowiedź w sprawie sznureczków na obszycia.
Witam
Wykonuję oczywiście
Już raz nawet jedna osoba zamówiła u mnie sznurek do żupana - full wypas z ręcznie przędzionej i naturalnie barwionej wełny. Zdjęcie jak to wygląda już na żupanie można zobaczyć pod linkiem
http://lh4.googleusercontent.com/-yaCai ... 020827.JPG

Teraz poprosiłabym o sprecyzowanie jakie dokładnie sznurki was interesują. Zaznaczam że w grę wchodzą raczej krótsze kawałki - takie max 2m bo nie mam jak zimą rozstawić tego kołowrotu na dworze i muszę robić w domu a tu jestem ograniczona wielkością pokoju.
Mogę zaproponować sznurki z wełny 100% lub ręcznie przędzionej (ręczna jest oczywiście droższa) w naturalnych kolorach (fabryczna biel i szary a ręczna także brązy), lub barwione w naturalnych barwnikach albo chemii. Opcji jest sporo więc proszę o uściślenie
Aha i wełna maszynowa jakiej używam niestety dosyć kiepsko przyjmuje barwnik więc kolory wychodzą bledsze niż na ręcznej.
No nic czekam aż się zastanowicie
Jakby co to zapraszam też na moje strony:
blog: http://medievalhandicrafts.blogspot.com/
fejsbuk: http://www.facebook.com/KramRosamar

oraz na email: ladyaltay@gmail.com na który proponuję przenieść korespondencję bo jest wygodniejszy niż freha
Sprawdzam kilka razy dziennie i z reguły jak najszybciej odpowiadamna maile

Wykonuję też sporo innych wyrobów - z ręcznego filcu, przędze, włóczki, ciuchy itp - może coś jeszcze was zainteresuje

z pozdrowieniami
Rosamar
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez cjasiu » 27 sty 2013, o 15:38

Hurtownia przy dworcu PKP w Gdyni-Chyloni , myślisz o tym na podszewkę do żupana , czy kolor nie za intensywny ? bo materiał ładny i w pełni naturalny.
Avatar użytkownika
cjasiu
 
Posty: 1486
Dołączył(a): 5 paź 2012, o 20:41
Lokalizacja: Rumia

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez semen » 28 sty 2013, o 06:10

Jeśli idzie o len na podszewki to najważniejsze kryteria powinny być takie:
1) zawartość "lnu w lnie" czyli możliwie 100%
2) odpowiedni odcień czerwonego
3) żeby nie farbował
4) cena
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez cjasiu » 29 sty 2013, o 15:35

Niestety tak Textil-Mar
Avatar użytkownika
cjasiu
 
Posty: 1486
Dołączył(a): 5 paź 2012, o 20:41
Lokalizacja: Rumia

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez semen » 5 lut 2013, o 06:57

Przykład obszywania żupana
http://www.freha.pl/index.php?act=attac ... t&id=25687
Ps. zbieram zamówienia na sznureczki do obszywania żupanów. Liczę jakieś 3,5 m na żupan (bez dolnej krawędzi). w każdym razie ja zamówię 4 m na żupan. Wkrótce będę wiedział jaki jest koszt tego sznureczka. W każdym razie powinien to być sznureczek z ręcznie przędzionej i ręcznie (bądź chemicznie) farbowanej wełny. Sznureczki robi ta dziewczyna, do której namiary dał Darek (dzięki Darku!).
1. Semen - 4 m sznureczka czerwonego koloru opcjonalnie czarnego (na dwa żupany)
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez semen » 5 lut 2013, o 13:22

Dostałem odpowiedź co do sznureczków:
Sznureczek do obszycia, taki kręcony jak na zdjęciu około co przesłałam wcześniej ma 3-4mm (na lucecie robię tylko krótsze wiązadełka), full wypas, z ręcznie przędzionej wełny, farbowane naturalnie kosztuje około 10zł/mb
Z wełny fabrycznej jest o połowę taniej - 5zł/mb Kolory na fabrycznej łapią niestety słabiej.
Grubsze sznureczki oczywiście drożej w zależności od ilości przędzy jaką muszę użyć :)

Z barwieniem jest tak że ono jest mocno sezonowe. W tym momencie skończyłymi się liście brzozy i dopóki nie wyrosną nowe to ciężko z zieleniami.
Jeśli czerwień to też coś w tym stylu jak na moim zdjęciu - jasna czerwień makowa. Albo wściekły amarant. Czerwienie są w załączniku - drugi od prawej jest niestety 2-3zł droższy bo to podwójne farbowanie.
Co do czarnego to w tym momencie nie jestem w stanie uzyskać czystej czerni - wymaga kilkukrotnego zaprawiania indygiem i korami drzew czego w tym momencie nie jestem w stanie wykonać (indygo trzeba farbować na dworzu z pilnowaniem temperatury itd) Poza tym to bardzo drogi kolor i musiałabym za tą robotę wziąć co najmniej drugie tyle od metra. Czerń zresztą co tu dużo gadać była droga i tyle. Inną opcją na czerń jest użycie tzw. naturalnie czarnej wełny. Akurat dysponuję taką i mogę zaproponować w cenie jw. Zdjęcie tej czerni wraz z naturalnymi brązami jest w załączniku :) Zaznaczam że nie jest to zupełnie idealna czysta czerń - to nie fabryka i nie jestem w stanie w tym momencie zaproponować.
I jeszcze słówko o kolorach - nie jestem w stanie jak w fabrycznym wzorniku dopasować idealnie odcienia i koloru. Mogę próbować z grubsza zrobić "coś [i]
podobnego jak" ale nigdy nie będzie identyczne, baaaa czasem może się sporo różnić. Niestety barwienie naturalne jest dosyć nieprzewidywalne i nie da się tego idealnie dopasować w związku z czym nie przyjmuję reklamacji na kolor. Po prostu możliwości technologiczne są jakie są.
Dlatego jeśli się zdecydujecie to proszę wziąć to pod uwagę :)
Czekam w takim razie na wieści
z pozdrowieniami
Rosamar[/i]
Ja zdecydowałbym się na tę jasną czerwień makową po 10 zł/mb.
Jakie jest Wasze zdanie?
Proszę abyście w miarę szybko zainteresowali się tematem, ponieważ zamierzam za kilka dni złożyć zamówienie, a wiadomo że realizacja zamówienia też trochę czasu zajmie.
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez cjasiu » 7 sty 2015, o 13:20

Odświeżam temat bo jest potrzebna wełna na żupany tylko nie wiem ile więc pytanie kto reflektuje . Jest dostępna wełna taka z jakiej mamy żupany . albo coś bardzo podobnego .
1. Jarek
2.
Avatar użytkownika
cjasiu
 
Posty: 1486
Dołączył(a): 5 paź 2012, o 20:41
Lokalizacja: Rumia

Re: wełna na nowe żupany

Postprzez semen » 9 sty 2015, o 05:54

1. Jarek
2. Tomek
semen
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 11 paź 2012, o 05:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rekonstrukcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron