Analiza zachowań szermierczych

Wszystko o naszych treningach - także tych praktycznych

Analiza zachowań szermierczych

Postprzez Bartec » 7 mar 2014, o 19:39

Zakalałam ten temat głownie z myślą o doskonaleniu naszej szermierki ;) Będę wrzucał tutaj linki do ciekawych wycinków z naszych walk np.: użycie w walce ćwiczonych wcześniej na "sucho" technik, niekonwencjonalne rozwiązania natarć, błędy i tak dalej... A wszystkie filmiki będą wrzucane na chorągwianego gmaila, każdy mający link będzie mógł bezproblemowo pobrać jak i obejrzeć przez przeglądarkę. Pod każdym linkiem będę umieszczał swój krótki komentarz, liczę oczywiście też na Wasze wypowiedzi(stare wygi szermiercze do boju :P ), bez nich temat będzie martwy a ja nie będę dalej marnował czasu na zabawę z filmami. W przyszłości niektóre filmiki będzie można wykorzystać do prezentacji albo do czegoś innego. Koniec gadania, pora rozpocząć dyskusję :)

Na pierwszy ogień ja z Rafałem:

Filmik 1
https://docs.google.com/file/d/0B1YDcbr6ZcZ7QXd2RW55cno2LTQ/edit
Akcję rozpoczyna Rafał i przez dalszą cześć wymiany jest stroną nacierającą. Atak na głowę - moja odpowiedz również na głowę, oba ciosy zablokowane. Kolejny cios wyprowadzony przez Rafała jest nie dociągnięty, następuje moja odpowiedz trafiająca w przedramię, odpowiedz Rafała idzie na kabłąk(w tym wypadku rękawice) i brakuje szybkiego powrotu palcata do obrony co skutkuje ciosem na głowę. Dało tu znać o sobie zmęczenie, jest to ok 1,5 min od początku walki.

Filmik 2
https://docs.google.com/file/d/0B1YDcbr6ZcZ7OWRUOXIydmhIV28/edit
Na tym filmiku zwróćcie uwagę na początek - prowokuje Rafała do otworzenia się - cios na głowę, który sam w sobie był niegroźny(łatwy do przewidzenia i zablokowania) po ciosie wykonuje zasłonę na głowę, Rafał odpowiada i trafiłby mnie, ale nie wróciłem do postawy wyjściowej. Trafia moje cięcie w przedramię

Filmik 3
https://docs.google.com/file/d/0B1YDcbr6ZcZ7YzFLRVZsX0pPX0E/edit
Ciekawe rozwiązanie wypadu, który sam w sobie był niewłaściwy(wracają stare błędy)

Filmik 4
https://docs.google.com/file/d/0B1YDcbr6ZcZ7ODFjZ1dnRzlmM2c/edit
Pomimo tego że Radio ma większy zasięg Piotr trafia. O co chodzi? Pewnie się zapytacie. Podejrzewam że to przez to że Radek w trakcie walki trochę za bardzo przenosi ciężar na przednia nogę. Swoją droga to jestem pod wrażeniem wyćwiczenia ręki Piotra(cala walka) monnetami trudno zauważyć w którą stronę leci jego "szabla" :lol:

Obecnie tylko 4, movie marker odmówił mi współpracy... Jeszcze raz zachęcam do dyskusji.
Avatar użytkownika
Bartec
 
Posty: 542
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 13:27
Lokalizacja: Rumia

Re: Analiza zachowań szermierczych

Postprzez Durg » 8 mar 2014, o 14:19

To może na początek odniosę się do 4 filmiku zemną i Radziem.
Trzeba przyznać, że chyba Radek ma z nas wszystkich największy zasięg, ale też (jak w filmiku widać) nie do końca wykorzystuje ten atut, bo jak pamiętam tamtą walkę, to często byłem w stanie go trafić samemu nie będąc trafionym. Ważnym czynnikiem też było to, że to były go-now'y więc łatwiej się wywijało nimi i tu też Radek tego chyba nie za bardzo wykorzystywał (zmęczenie prawdopodobnie dało znać).
Jeszcze dodam, że unik robiłem bardziej przez wychylenie całego korpusu niż trzymanie dystansu, co też może mylić przeciwnika.

W 3 filmiku, faktycznie pewne szczegóły wypadu były nie poprawne, ale ostatecznie był skuteczny i to się chyba liczy.
Bardzo ważnym elementem też było to, że do samego końca nie wiadomo było gdzie padnie cios, a tym bardziej, że z tamtej pozycji można było go wyprowadzić jeszcze w parę innych miejsc.
Choć też jeszcze jedną wadą tego wypadu było, że Bartek był odsłonięty ( 7 s. ) i można było to wykorzystać.
Trzeba też zauważyć, żę Rafał nie do końca odczytał zamiary i nie zrobił dobrej zasłony. A w takich sytuacjach najlepiej chyba jest bronić się dystansem niż próbować robić zasłonę.

W 2 filmiku przede wszystkim u Rafała zabrakło dociągnięcia jego ciosu bo mało brakowało by trafił, wystarczyłoby aby zrobił mały kroczek, bo Bartek tu bardzo dobrze zadziałał dystansem i to dało mu ogromną przewagę.

W 1 filmiku Rafał zdecydowanie nie daje rady dociągnąć ciosu i Bartek to wykorzystuje i szybko trafia go w przedramię czyli piękne wykorzystanie sytuacji. Potem z ciosem na głowę to był wielki błąd Rafała, że się odsłonił się, choć to trochę wyglądało, jakby sobie już odpuścił. Pewnie zmęczenie mogło dać o sobie znać.

Myślę, że to jest naprawdę dobry pomysł by się poprawić w szermierce, więc każdy komentarz się liczy!
Jeszcze taka mała prośba, czy mógłbyś Bartek dopisywać jeszcze, która to jest minuta walki (dany fragment)?
Avatar użytkownika
Durg
 
Posty: 415
Dołączył(a): 4 paź 2012, o 19:39


Powrót do Treningi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron