Armata Wiwatówka zwana "Anna"
Armata wiwatówka wzorowana na armacie przechowywanej w arsenale na Wawelu Armata o długości 165 cm, waga ok. 80 kg, koła drewniane 90 cm lufa spiżowa o wadze 30 kg. Wszystkie elementy metalowe zamocowano za pomocą gwoździ kowalskich różnej wielkości (130 szt.).

Została wykonana na podstawie zdjęć własnych i tych dostepnych z literatury historycznej. Proporcje lawety wykonano z pomocą duńskiej publikacji o artylerii z 1698 roku "Artilleri? Nye Begunt og Heel Grundtlige Underviisning Christiania 1698". Jażmo osi, okucia lawety i mocowanie lufy odtworzono na podstawie zdjęć.

Oba boki, półki klinów celowniczych i jarzmo podjazdu zostało połączone za pomoc szpilek stalowych które pomógł nam wykonać stary kowal Józef, które z jednej strony posiadały główki wykute na gorąco, a z drugiej zostały zanitowane na zimno, długie gdzieś na 20-30 cm w zależności od potrzeb.

Na zdjęciu widać sposób mocowania osi, wspornik metalowy (w środku), głowę gwoździa ustalająca półkę celowniczą tylną (po prawej), a także podkładkę z głową szpilki przedniej łączącej całość boków lawety (po lewej, ta rozminowana na zimno).


Elementy łączące łoże i haki znajdujące się w tylnej części łoża wykonano na podstawie armaty wydobytej z Wisły pochodzącej z 1643 roku.

ARMATA Z GODłEM HERKULES nasz pierwowzór. Lufę odlał Oswald Baldner około połowy XVI wieku. Lufa brązowa, z bogatą dekoracją renesansową i przedstawieniem mitologicznego. W zbiorach wawelskich znajduje się bliźniacza armata z godłem Samson. Wykonawca tych dział realizował liczne zamówienia króla Zygmunta Augusta najpierw w Norymberdze, a następnie w Krakowie. Do dnia dzisiejszego zachowało się jeszcze kilka innych luf Oswalda Baldnera w róznych zbiorach.
