Arkebuz z zamkiem hubczastym

Arkebuz o długości 116 cm, lufa kalibru 0.45 cala i długości 85 cm, waga to 3.8 kg, łoże wykonane z drewna bukowego. Wzorowany na broni z Muzeum Wojska Polskiego. Broń wyposarzona w zamek hubczasty - na przełonie XVI i XVII wieku popularny w Europie Środkowej. Jest to zapadkowa wersja zamka lontowego. Nazwa pochodzi od odpowiednio spreparowanej huby, która służyła do zapalania prochu na panewce (zamiasty lontu). Płyta zamkowa i niektóre elementy zamka podobne do zamków kołowych.

Zamek hubczasty zastosowany w tym arkebuzie posiada sprężynę typu V w przedniej części płyty zamkowej, która podpiera tylną część smoka. Smok w kształcie łuku posiada tulejke do mocowania huby. Przednia część smoka przy naciągniętym mechanizmie spustowym opiera się o zaczep wystający spod płyty zamkowej. Zwolnienie zaczepu powodowało opadnięcie smoka z wykożystaniem energi napiętej sprężyny.

Widok zamka hubczastego.

Arkebuz został wyposażony w przyspiesznik typu niemieckiego, który pozwala na ściągnięcie spustu przy użyciu bardzo małego nacisku.

Widok przyspiesznika typu niemieckiego.

Obsługa rusznicy lontowej: